Dr. Yasemin Bradley İle Reçetesiz Hayat 1. Bölüm
Sponsor

Dr. Yasemin Bradley İle Reçetesiz Hayat 1. Bölüm. Dr. Yasemin Bradley tarafından sunulan Trt Haber kanalının sevilen sağlıklı yaşam programı “Reçetesiz Hayat”‘ın ilk bölümünden itibaren tüm bölümlerin içeriğine yer vereceğimiz yazı dizisi başlıyor.

Reçetesiz Hayat 1. Bölüm

Reçetesiz Hayat 1. Bölüm

Reçetesiz Hayat

1. Bölümün ilk konuğu 103 yaşındaki Ali GÜNGÖR. Ali Bey programın girişinde yaşına rağmen ne kadar sağlıklı ve zinde olduğunu ispatlarcasına bisikletle karşılıyor bizleri. 10 yıldır üç tekerlekli bisiklet üzerinde, daha öncesinde 50 yıl kadar iki tekerlekli bisiklet üzerinde hayatını geçirdiğini belirtiyor. Uzun yaşamın ilk sırrını Allah inancı olduğunu söyleyen Ali Amca; bal, tarhana çorbası ve kızılcık tarhanası ile beslenmesinin sağlıklı kalmasında büyük etkisi olduğunu belirtiyor.
Yasemin Bradley’in programın ilk bölümünde uzun ve sağlıklı yaşamın en önemli sırlarından birisinin hayata gülerek, pozitif bakmak olduğunu söylüyor. Ali Amca’nın da 103 yaşında sağlıklı kalmasının nedenlerinden birinin de güleç yüzlü olması olduğunu düşündüğünü söylüyor.
Ali Güngör’ün dikkat çeken fiziksel özelliklerinden biri de cildinin pürüzsüz ve pırıl pırıl olması.
Programın bir diğer konuğu ise apartmanların yükseldiği bir mahallede küçük ve şirin bir müstakil evde ikamet eden Şeref Teyze. Şeref Yirmili 86 yaşında. Sağlığını kendi hazırladığı doğal karışımlara borçlu olduğunu belirten Şeref Hanım; kahvaltıda doğal peynir çeşitlerini bol miktarda tükettiğini, çerkezler tarafından acikonun da tarifini veriyor.

Aciko Malzemeleri:

 • 2 Avuç Öğütülmüş Ceviz
 • 1 Tatlı Kaşığı Kekik
 • 3 tatlı Kaşığı Kimyon
 • Domates Salçası
 • Biber Salçası
 • 1 tatlı kaşığı Kişniş
 • Sarımsak
 • Zeytinyağı
 • Bir tutam abazaotu

Aciko Hazırlanışı

Cevizleri,dövülmüş ya da ince doğranmış sarımsağı,abaza otunu, kekiği, kimyonu, bolca domates ve biber salçası, kişnişi bir kaba koyarak ve göz kararı zeytinyağını da ekleyerek blender yardımıyla iyice karıştırıyoruz.

Şeref Hanım’ın bahçesinde doğal olarak yetiştirdiği meyve ağaçları ve sebzeler dikkat çekiyor.
Bu noktada sözü alan yasemin Bradley; meyvelerin kabuklarının bol miktarda lif içerdiğini bu liflerin çağımızda bir çok kadının sıkıntısını çektiği kabızlığın en doğal çözüm yolu olduğunu ve meyveleri kabuklarını soymadan tüketmemiz gerektiğini anlatıyor.
Ayrıca bahçede gördüğü maydanoz hakkında da konuşan Bradley, uzun yaşayan bir çok insanın koyu yeşil bitkileri fazla tükettiğini, koyu yeşil otlarda c vitaminin fazla olması nedeniyle cildimize çok iyi geldiğini, collagen adı verilen cilde destek veren dokuların güçlenmesini sağladığını ve hastalıklara karşı koruduğunu da anlatıyor. Ayrıca maydanozu her sabah kahvaltıda tüketilmesi gerektiğini de vurguluyor.
Collagen Nedir: Cildimizin yıpranmasını ve soluklaşmasını öneleyen ve yavaşlatan, kırışıklıkları önemli ölçüde azaltan, saç ve tırnaklarımızı güçlendiren bir Aminoasittir.
Şeref Hanım fazla tatlı sevmiyor. Uzun yaşayan bir çok insanın tatlı sevmemesi de program da verilen bir diğer ipucu. Aşırı şekerli gıdalar tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığı da hatırlatıyor.
Bahçede gezmeye devam ederken fasulyeler dikkat çekiyor. Lif oranı yüksek olmasından dolayı barsakların çalışmasına yardımcı olan fasulyenin, günümüzde sıklıkla karşılaşılan kolon kanserine karşı vücudu koruduğunu da belirtiyor.
Dr. Yasemin Bradley’in dikkati çektiği bir diğer konuda vitaminlerin vücudumuza alınış şekli. Dışarıdan doğal olmayan yollarla veya çeşitli vitamin takviyeleri ile vitamin almakla doğal sebze ve meyvelerle vitamin almak arasında çok ciddi farklar var. Doğal gıdalardan aldıklarımız canlı olduğundan ve pek çok vitamin ve minarali bir arada barındırdığından vücuda sinerjik bir etkisi var ve çok daha faydalı.

Reçetesiz Hayat 1. Bölüm’de Bahçe Gezimiz Sürüyor

Sırada yeşil biberler var. şeref Hanım her sabah yeşil biber tükettiğini, bazen de közleyerek tükettiğini söylüyor.
Yasemin Bradley okul yıllarında C vitaminin narenciye grubunda daha fazla olduğunun öğretildiğini ancak en fazla C vitaminin kırmızı ve yeşil biberde olduğunu vurguluyor. Biberin cildi güzelleştirdiği gibi kansere karşı vücudumuzu korumada çok önemli rol oynadığını da belirtiyor. Biberin bu koruyucu özelliklerinin doğal tüketildiğinde ortaya çıktığını ve kışın ilaç yardımıyla üretilen sebzelerde bu etkiyi göremeyeceğimizi unutmayın.

Reçetesiz Hayat 1. Bölüm Domates ve Lipofen

Günümüde kuru fasulye ve mercimek tüketimi azaldı. Domatesin cildi güzelleştirmesinin yanı sıra, içerisinde bulunan lipofen nedeniyle erkeklerde prostat kanserini önlemede çok başarılı bulunduğu da program da verilen sırlardan bir diğeri.
Şeref Hanım’ın 86 yaşında bu denli genç ve sağlıklı kalmasının en büyük sırrı doğal gıdalar yetiştirebildiği bahçesi olduğu da ortaya çıkmış oldu. Ayrıca mutlaka akşam belirli saatten sonra yemek yemediğini de özellikle vurguluyor.

Programın ilerleyen bölümlerinde baharatlarda ilgili bilgiler Bradley; son zamanlarda bilim insanlarının kansere karşı çözüm ararken baharatları ayrı ayrı yakından incelediğini belirtiyor. Bu araştırmalar da en fazla öne çıkan baharatın ise zerdeçal olduğuna değiniyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda zerdeçalin kanseri önleyici etikeleri görüldüğünü de ekliyor.
Zeytinyağının faydalarına da değinilen programda Bradley duştan sonra vücuduna bol miktarda zeytinyağı sürdüğünü ve yarım saat kadar o şekilde beklediğini anlatıyor.

Reçetesiz Hayat 1. Bölüm Ekmek

Günümüzde tüketilen sağlıksız ekmeklere inat Şeref Yirmili’nin patatesli ekmeği inceleniyor. patates maya ve tuzla hazırlanan ekmeğin içeriğindeki patatesin beta-karoten yönünden zengin olduğu vurgulanıyor. Ancak kan şekeri yükseltebileceği için şeker hastalarının patatesi fazla tüketmemesi gerektiği de belirtiliyor.

Programda Şeref Hanım’ın doğal yollardan hazırlanabilecek ketçap tarifine de yer veriliyor. Özellikle çocuklarımızın sağlıklı beslenebilmesi için harika bir tat olduğu vurgulanıyor.

Ev Yapımı Doğal Ketçap Tarifi:

 • 2 Kg. Domates
 • 1 Çay Kaşığı Tarçın
 • 1 Çay Kaşığı Karanfil
 • 1 Çay Kaşığı Kimyon
 • 1 Çay Kaşığı Kekik
 • 3 Diş Sarımsak
 • İsteğe Göre Kişniş
 • 1 Yemek Kaşığı Sirke
 • 1 Adet Doğranmış Kereviz
 • Tuz ve Su

Ev Yapımı Doğal Ketçap Hazırlanışı

Tüm malzemeleri biraz su ile kaynatıyoruz, uygun kıvama geldiğinde cam kavanozlara doldurarak buzdolabında saklıyoruz.
Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz sağlıklı yaşamın sırlarının anlatıldığı, uzun ve sağlıklı yaşamın sırları hakkında bol bol ipucu verildiği TRT Haber’in Başarılı programına sık sık sayfalarımızda yer verilecektir.

Yaşam Portalı Facebook
27 Aralık 2013 Selim Yılmaz
2 Yorum yapılmış
 • Kasım 30, -0001

  Reçetesiz Hayat 1. Bölüm hakkinda güzel bir makale olmus. tesekkürler

 • Kasım 30, -0001

  Reçetesiz Hayat 1. Bölüm hakkinda bu kadar yavan bir açiklama görmedim

Yorum yapın