Dr. Yasemin Bradley İle Reçetesiz Hayat 3. Bölüm -
Sponsor

Dr. Yasemin Bradley İle Reçetesiz Hayat 3. Bölüm

Dr. Yasemin Bradley tarafından sunulan Trt Haber kanalının sevilen sağlıklı yaşam programı “Reçetesiz Hayat”‘ın üçüncü bölümünün özetiyle sizlerleyiz.

Reçetesiz hayat 3. BölümSevilen program Reçetesiz Hayat 3. Bölüm konuğu 81 yaşındaki Doğan ŞAHİN. Doğan Bey; Büyük Ada’da yaşıyor. Program ekibi Ada vapuruyla Heybeliada’dan geçerken Jet Ski’nin üzerinde konuklarını karşılıyor. Emekli yüzücü olduğunu belirten Doğan Şahin, adaya gelen vapurları akrobatik hareketlerle karşılıyor. Eğer daha önce adalara yolunuz düştüyse kendisiyle mutlaka karşılaşmışsınızdır.
Gençlik yıllarında uzun mesafeli yüzme maratonlarına katılan Doğan Bey 1961 yılında Manş denizini 14 saat 21 dakikada yüzerek geçtiğini vurguluyor. 81 yaşında olmasına rağmen kemik erimesi gibi ileri yaşlarda görülen rahatsızlıklardan eser yok.
Bu konuda sözü alan Yasemin Bradley kemik erimesine karşı, süt ve süt ürünleriyle küçük kılçıklı balıklar (hamsi, sardalya gibi kılçığıyla yenilen balıklar) ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmemiz gerektiğini belirtiyor.
Doğan Bey’de faal yüzücü olduğu dönemde Omega3 takviyesi aldığını belirtiyor. Bilindiği gibi insan vücudu Omega3 yağ asitlerini üretmiyor. Bu nedenle hücre zarının geçirgenliğini artırarak hücrenin daha iyi çalışmasını sağlaması için omega3 takviyesi tüketmeliyiz.

Reçetesiz Hayat 3. Bölüm Balık Yağı ve Omega 3 Asitleri

Balık yağının bir diğer özelliği de kanı sulandırması. Emboli’den kaçınmak için de balık yağı tüketmemiz gerekiyor.
Doğan Bey’in vücudundaki kaslar onun sağlığlı kalmasındaki en büyük etkenlerden.
Dr. Bradley; Spor yapan insanlar da kas gelişiminin çok daha güçlü olduğunu ve kasın kemiğe tutunduğu bölgelerde kemik yapımının hızlandığını ve ostroporoza karşı en uygun çözümün yüzme sporu olduğunu vurguluyor.

Reçetesiz Hayat 3. Bölüm Doğan Şahin’in Bahçesi

Daha önceki bölümlerde ki konuklar gibi Doğan Bey’in de kendi sebze ve meyvelerini ürettiği bahçesi var. Bahçe de ilk olarak lahanalar dikkat çekiyor. Dr. Bradley lahanada indole 3 karbinol maddesinin bulunduğunu ve bu maddenin kansere ve yaşlanmaya karşı koruduğunu belirtiyor. Ancak lahana haşlandığında indole 3 özelliğini kaybediyor. Bu nedenle mümkünse çiğ tüketilmesi gerekiyor.

Doğan Bey’in kahvaltı sofrasında doğal olarak üretilen peynir, domates, portakal suyu bulunuyor. Akşam yemeği menüsünde ise tavuk, pilav, barbunya , domates, salatalık, kendi ürettiği şekerlemeler ve bir miktar meyve bulunuyor.

Dr. Yasemin Bradley, C vitamini yönünden zengin olan Portakalın, kansere karşı savaş 5′lisi adı verilen a,c,e vitaminleri ile çinko ve selenyum mineralleri içerdiği sırrını veriyor. Ayrıca c vitamini yiyeceklerden alınan demir emilimini de artırdığını belirtiyor.
Ayrıca Bradley; barbunyanın tek başına tüketmek yerine pilav veya bulgurla birlikte tüketmenin vücuda etten alındığı kadar protein alınmasını sağladığını belirtiyor.

Reçetesiz Hayat 3. Bölüm Özel Tarifi

Bu bölümde konuk evi sahibi Özcan Germiyanoğlu ile birlikte antioksidan gücü yüksek Karpuz Reçeli tarifine yer veriliyor.

Karpuz Reçeli Malzemeleri

 • 1 Adet İri Karpuz
 • 2 Kg Şeker
 • 1 paket Vanilya
 • 4 Adet Limon
 • 1 Dal Itır
 • 1 Çay Kaşığı Tereyağı

Karpuz Reçeli Hazırlanışı

İnce dilimler halinde kesildikten sonra (üçgen prizmalar şeklinde) küçük parçara ayırıyoruz. Daha sonra bir leğenin içerisinde kireçli suya yatırıp üzerini örterek 12 saat kadar bekletiyoruz. Yeniden duruladıktan sonra yarım saat kadar bir süzgeçte bekleterek fazla suyunu akıtmasını bekliyoruz. Suyunu çekmesi sayesinde reçelimizi daha az şekerle hazırlayabiliyoruz.
İyice süzüldükten sonra karpuzumuzu tencereye yerleştiriyor ve bir küçük paket kadar vanilya şekeri, ıtır bitkisinin yaprakları ve şeker ekledikten sonra bir süre bekletiyoruz. Karpuz suyunu bırakıp şekeri emmeye başladığında kısık ateşte kaynamaya başladıktan sonra yarım saat kadar kaynatarak pişiriyoruz. Ocağı kapatmadan hemen önce tereyağını ekliyoruz ve limonları da sıkarak tarifimizi bitiriyoruz.

Yasemin Bradley, karpuzdan konu açılmışken karpuzda bol miktarda bulunan çinkonun saç dökülmesi ve saç kırılması gibi problemlere karşı çok etkili olduğu bilgisini veriyor.
Uzun ve sağlıklı yaşamın sırları hakkında bol bol ipucu verildiği TRT Haber’in Başarılı programının yeni bölümlerini yakında sayfamızda bulabilirsiniz.

Yaşam Portalı Facebook
29 Aralık 2013 Selim Yılmaz
2 Yorum yapılmış
 • Kasım 30, -0001

  Reçetesiz Hayat 3. Bölüm böyle oldugunu bilmiyordum eyvallah

 • Kasım 30, -0001

  Reçetesiz Hayat 3. Bölüm hakkinda güzel bir makale olmus. tesekkürler

Yorum yapın